Ana Sayfa >

Daha Düşük Enerji Sınıflı Binaya Nasıl Sahip Olursunuz ?

Daha Düşük Enerji Sınıflı Binaya Nasıl Sahip Olursunuz ?

Belge elimizde ancak binamızın sınıfı düşük çıktı! Bu durum sizi üzmek yerine motive etmeli ve kesenize göre birtakım yatırımlara sevk etmeli çünkü boşa harcanan enerji sizin cebinizden havaya saçılan para demektir. Yeni ev alırken dikkat etmeniz ya da yaşadığınız evin enerji performansını arttırmanız için gerekli önemli unsurlar şunlardır:

Yalıtım: Başta duvarlar sonra çatı ve zemin olmak üzere ısı yalıtımı yapılmalı çünkü en büyük kayıp binanın bu bölümlerinde olur.

Güneş ışığından azami faydalanmak: Özellikle yeni bir ev alırken bu konuya dikkat edin. Bir evin doğal gün ışığından faydalanması aydınlatma için daha az elektrik harcamak, evin doğal yoldan ısınmasını sağlamak ve çeşitli bakteri ve mantar türlerinin evinizde barınmasını engellemek demektir.

Aydınlatma ve elektrikli ev aletleri: Bina ve ev aydınlatmasında tasarruflu ampuller seçmek; beyaz eşya ve elektrikli cihazlarda enerji verimli modelleri tercih etmek uzun vadede çok büyük tasarruf sağlayacaktır.

Merkezi veya ev ısıtma sistemleri: Sürekli sabit çalışan bir merkezi ısıtma sistemi yerine gün içinde farklı ayarlarda çalışmaya programlı sistemleri tercih edin. Kombilerde ise yoğuşmalı teknolojileri kullanın.

Yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanmak: Ülkemizde çok az bilinse de başta siteler daha sonra bina ve evler için çatı üstü solar panel, bahçe tipi rüzgâr türbini gibi alternatif enerji kaynakları mevcuttur. Özellikle Akdeniz Bölgesinde gördüğümüz “Gün-ısı” diye tabir edilen solar termal su ısıtıcılar en yaygın örneklerdir.

Yapılarda yalıtım neden önemlidir ?
 Püskürtme Poliüretan Köpük nedir ?
Sprey Poliüretan Köpük iklim değişikliği ile nasıl mücadele eder?
Sert Poliüretan köpük su ve nemden etkilenir mi ?
Sprey Poliüretan Köpük kimyasal ve biyolojik etkilere karşı dayanıklı mıdır ?
Binalarda enerji kimlik belgesi nedir ?
Enerji kimlik belgesi hangi binalarda kullanılacaktır ?
Enerji kimlik belgesinin özellikleri nedir ?
Binaların enerji kimlik belgesi sınıfı nasıl belirlenir ?
Binaların enerji performansı nasıl belirlenir ?
Enerji performansı ölçümünde kullanılan referans bina nedir?
Enerji kimlik belgesi olmayana kiracı da yok !
Binanızın enerji kimlik belgesi henüz yok mu ?
© 2011 İZOSPREY Her Hakkı Saklıdır.
powered By nar bilişim